Анотація: Вашій увазі представляється практичне заняття "Особливості ведення воєнних дій з врахуванням норм міжнародного гуманітарного права"
Останні роки ліцеїсти часто задають мені запитання про те, що повага до права війни і його норм у зоні проведення АТО не здійснюються. І прикладів цьому чимало…
Так, скептики вважають, що війна за своєю природою перебуває за межами права, що початок війни це кінець права.
Але, незважаючи на це, існує переконливий доказ на користь дотримання гуманітарних норм, а саме – страх відплати.
Більше того, знаючи, що відлуння озлоблення, викликане нелюдським ставленням, довго звучить у серцях людей після закінчення воєнних дій, у власних інтересах воюючих сторін – діяти стримано. Милосердя іноді настільки ж в інтересах переможця, як і переможеного.
Щоб поважати закон, його потрібно знати. Історія війни відає чимало жорстокостей: різанину, катування, зґвалтування, грабіжництво, страти без суда та слідства… Через це потреба обмежити і покласти край варварству існувала завжди.
Якщо держава ратифікувала Женевські конвенції і Додаткові протоколи до них, то це ще не все. Окрім, офіційних зобов'язань розповсюджувати тексти цих документів, потрібна щира політична воля застосувати їх насправді.
Необізнаність із міжнародним гуманітарним правом вимірюється життям людей.