Важливим етапом роботи логопеда з дитиною, у якої виявили мовленнєві порушення, є розвиток мовленнєвих навичок через дихальні вправи та ігри. Мова - це потік звуків, що утворюються в мовному апараті людини при участі дихання - повітряного струменя, що виникає в легенях.
Правильне мовне дихання оберігає голосовий апарат від перевтоми, сприяє інтонаційної виразності, плавності, чіткої дикції, рівномірної гучності, дотримання пауз в мові, охочим удосконалювати свої комунікативні навички. Правильному мовному диханню можна навчитися: спочатку працюють над силою видиху, його тривалістю, потім над темпом і ритмом. На первинному етапі дихальні техніки безсловесні, тому що для початку потрібно поставити фізіологічно подих, і тоді на його основі можна розвивати дихання. Завданням на цьому етапі - виробити вільний, довгий і плавний видих. Важливо не заважати діафрагмі здійснювати її природні рухи, бо вільна діафрагма - це запорука правильного дихання. Навчивши дитину говорити правильно і плавно, педагоги та батьки доб'ються правильної вимови деяких звуків, яких погано вимовляє дитина.
Дихальні вправи, як гра. Вся справа в тому, що діти грають в те, що їх найбільше емоційно "чіпляє". Діти грають в мультсеріали, фільми популярні на даний час. Кожен час диктує свої закони і свої ігри. Нині діти вже не грають в класики, козаків-розбійників... замінивши їх на уюблених героїв мультфільмів. Кумирами малих дітлахів зараз є, як відомо: Фіксики, Лунтик, Маша та ведмідь, Робокар Полі, Міньйони, ляльки ЛОЛ та інші герої. Дитячі ігри - справжнє дзеркало суспільства і часу і нічого тут не вдієш!
Враховуючі сучасні побажання дітей, в роботі, було поєднано дихальну гімнастику (яка входить до системи корекційно-розвивальної роботи вчителя-логопеда та вкрай необхідна для подолання мовленнєвих вад дітей та в роботі з дітьми з особливими освітніми потребами) та гру з участю сучасних, улюблених мультгероїв.
За допомогою ІКТ було розроблено, надруковано та виготовлено наочний матеріал для використання дихальних вправ у корекційно-розвивальній роботі.
Вправа на розвиток дихання: "Попади в ціль"
Мета: розвиток сильного плавного та безперервного видиху, розвиток губних м'язів.
Обладнання: друковані картки мультгерої, кружечки-м'ячики.
Хід гри: - Сьогодні ми з тобою будемо футболістами і тобі потрібно забити якомога більше голів. Необхідно витягнути губи трубочкою, покласти ширкий розслаблений язик на нижню губу і плавно подути на кружечок, заганяючи його у ворота улюбленого героя. При цьому педагог може своєю рукою пересувати героя тим самим створюючи труднощі в забиванні, регулюючи відстань близько-далекою. Слідкувати, щоб видихуваний струмінь повітря був цілеспрямований, а щоки не надувались. При необхідності можна їх притримувати пальцями.