8.НАША ЧУДОВА КРАЇНА - МАЛЬОВНИЧА Україна

8.1. Місця в україні, які варто побачити

— Україна невеличка плямка на карті світу?

— Та ні, велична і неповторна, з глибоким історичним корінням та величезним потенціалом європейська держава!

Україна – це швидкі ріки і стрімкі гори, це безкраї луки і густі дрімучі ліси, це унікальна архітектура і найщиріші люди.

Тож варто побачити на власні очі, щоб ще раз переконатися, що наша країна – унікальна і найкраща, не дивлячись ні на що!

1. Cобор Святого Юра

Греко-католицький архикатедральний собор Святого Юра – величний рококовий архітектурний ансамбль XVIII століття домінує на високому узгір'ї над Львовом, чудово поєднуючись із міським ландшафтом. Собор Святого Юра побудований в стилі пишного бароко, за проектом Б. Меретина, прикрашений монументальною скульптурою видатного скульптора Іоанна Пінзеля. Фасад увінчує фігура святого Юрія Змієборця — покровителя не тільки собору, але й міста Львова.

2. Оптимістична печера, що на Тернопільщині

Оптимістична печера — гіпсова печера, геологічна пам'ятка природи загальнодержавного значення в Україні. Розташована поблизу села Королівка Борщівського району Тернопільській області. Ця печера прославила Україну на весь світ, адже саме вона потрапила в Книгу рекордів Гіннеса як найдовша серед всіх гіпсових печер на Землі. Сумарна довжина ходів перевищує 230 кілометрів. Кажуть, печера утворилась вимиванням порід підземними водами ще 14 млн років тому.

3. Каплиця Боїмів

Каплиця Боїмів – славнозвісна пам'ятка пізнього ренесансу, яка не має аналогів не лише в Україні, але й у європейській архітектурі. Ця унікальна пам'ятка є окрасою Катедральної площі, з цього провулка відкривається один з найкращих краєвидів Львова на Площу Ринок і міську Ратушу. Львівський купець родом з Угорщини Георгій Боїм розбагатів на торгівлі вином та отримавши громадянство Львова разом з посадою бургомістра вирішив збудувати родинну каплицю небаченої краси. Будівлю звели за проектом вроцлавського будівничого Андрія Бемера і освятили 1615 року.

4. Будинок з химерами або Будинок Городецького.

Найвідоміший та найбільш «химерний» київський особняк, водночас, і найбільш закритий. Тут, на Банковій, 10, розташований Будинок прийомів Президента України. У розкішному кабінеті великого архітектора Городецького проходять зустрічі глав держав. Але у вас з'явилася чудова можливість потрапити всередину однієї з головних визначних пам'яток Києва.

5. Музей бурштину

Музей бурштину — унікальний музей міста, відкритий улітку 2010 року, в основі якого — дві бурштинові кімнати, де представлено ювелірні вироби та картини, унікальні злитки бурштину, знайдені на Рівненщині, а також одяг та взуття, прикрашені цим каменем. Серед кспонатів музею зустрічаються шматки бурштину віком до 40 млн. років, знайдені в різний час на території Рівенщини, а також виготовлені з нього ювелірні вироби. Зокрема, експонується прадавній янтарний виріб в Україні — диск-амулет віком приблизно 2,5 тис. років. Прикрасою музею вважаються камені, в яких ще закристалізувалися комахи. Представлений також шматок дикого янтару вагою близько 2 кг.

6. Сумська Альтанка

Уже протягом більш, ніж 100 років Сумська Альтанка вважається незмінним символом міста троянд. Вона знаходиться мiж художнiм та краєзнавчим музеями міста Суми, неподалік від Сумського обласного академічного театру драми та музичної комедії імені М. С. Щепкіна. Саме тут фотографуються молодята, випускники і туристи та призначають зустрічі сумчани й гості міста.

7. Костел Св. Йосифа

Римо-католицький костел Св. Йосипа побудований у 1896 році за рахунок коштів місцевих прихожан. Автором проекту будівлі є одеський архітектор В. Домбровський. Церква споруджена в готичному стилі. Будівля має дві вежі висотою 49 метрів з конусними дахами. Храм прикрашений унікальними вітражами, виготовленими в Німеччині. В даний час Миколаївський Римо-Католицький Костел Святого Йосипа — діючий храм, який продовжує відновлюватися.

8. Замок Підгірці

Замок Підгірці є одним з найкращих в Україні, хоч і менш відомий, ніж інші замки. Побудований у стилі ренесанс у 1635-1640 рр. гетьманом Станіславом Конецпольським. «Palazzo in fortezza» — так називалася італійська схема, за якою зводився даний палац. Використовувалася вона тоді, коли необхідно було побудувати не просто палац, а укріплену резиденцію з функціями фортеці.

9. Оленяча ферма

Одним із найвідоміших туристичних об'єктів Закарпаття є єдина в Україні ферма плямистих оленів у селі Іза, недалеко від Хуста. Численні українські туристи та гості із-за кордону приїжджають сюди аби помилуватися струнконогими красенями. Рідкісні олені з'явились на фермі ще у радянські часи – 1987 року. Гелікоптером їх доправили сюди аж із Калінінградської області. Основна мета вирощування цих тварин – пантокрин –лікарська речовина, добута із рогів.

10. Костел Серце Ісуса

Костел Серце Ісуса – архітектурний шедевр, найкрасивіший храм Чернівців, збудованим найвідомішим зодчим Йозефом Ляйцнером. В кінці 70-х років у Чернівцях з'явилися перші місіонери єзуїтів, що представляли католицький орден Товариства Господа Ісуса. Так, як з часом кількість прихильників єзуїтів зростала, виникла гостра необхідність у будівництві ще одного костелу у місті.

11. Печера «Млинки» — одна із найвідоміших печер Тернопільщини.

Печера, як і багато інших у цій місцевості є карстового походження і виникла через вимивання землі мільйони років тому коли тут знаходилось древнє, Скіфське море. Завдяки цьому цікавому явищу Тернопільщина вкрита густою мережею підземних лабіринтів, які тягнуться на сотні кілометрів і ніхто точно не знає скільки їх, куди вони ведуть і де починаються.

12. Палац Даховських

Палац Даховських – надзвичайної краси замок, розташований у селі Леськове, Черкаської області. За переказами, засновником села, у якому розташований палац був відомий козак – Лесько Фариба. Спочатку це був невеличкий хутір, який згодом переріс у замітне послення.

13. Синевир

Синевир – найбільше природне озеро Закарпаття, яке утворилося 10 тисяч років тому на висоті 989 метрів нд рівнем моря. На сьогоднішній день, озеро Синевир справедливо вважається одним із найкоштовніших природних скарбів України та візитною карткою Українських Карпат.

14. Водоспад Білі Камені

Водоспад Білі камені – один із найпопулярніших об'єктів, справжня родзинка Дніпропетровщини. Водоспад виник в 1932 році, коли, одночасно з будівництвом Криворізького Металургійного Заводу, створили на річці Інгулець величезна Карачуновське водосховище.

15. Державний історико-архітектурний заповідник у м. Святогірськ (Свято-Успенська Святогірська лавра)

Свято-Успенська Святогірська Лавра – старовинний православний монастир, розташований у місті Святогірськ Донецької області. Лавра складається з комплексу печер і наземних будівель XVII-XIX століть. За припущенням істориків Святогірська лавра зводилася за часів Київської Русі.

16. Будинок скульптора

Будинок скульптора – це дивовижна споруда розташована у старій частині міста на березі річки Стир. Іноді, його називають другим замком Луцька, чи будинком з химерами. Насправді це будинок-майстерня місцевого скульптора Миколи Голованя, який він оздоблює уже понад 30 років. Своє житло скульптор перетворив на оригінальний артоб'єкт. Хижі звірі, птахи, міфічні істоти — тут можна знайти усе.

17. Будинок-стіна

Що може бути дивовижніше житлового будинку без бічної стіни?

На перший погляд, будинок абсолютно плоский. З одного боку ви бачите звичайний фасад будинку: балкони з квітами, вікна з фіранками, красива обробка стін. Проте варто трохи загорнути за кут, як на вашому обличчі одразу з'явиться здивування. Не варто непокоїтись, зір вас не підводить — так було задумано.

18. Палац Кеніга

Цей прекрасний і старовинний палац знаходиться в якомусь годині їзди від Харкова. Зайшовши в цей палац Ви зможете відчути всі таємниці і легенди, які він накопичив за роки свого існування. Початок будівництва цієї садиби у Шарівці було закладено ще в XIX в. Власник цих місць Павло Ольховський наказав закласти парк в долині річки Мерчик.

19. Кловський палац

Кловський палац — пам'ятка архітектури національного значення XVIII ст. Палац споруджений у 1756 р. для членів імператорської родини, які приїжджали в Києво-Печерську Лавру на молебні, та для вищого духовенства. Палац представляє стиль бароко. Спершу будівля палацу була двоповерховою. У 1863 р. надбудовано третій поверх. Інтер'єр палацу був розписаний українськими художниками.

20. Пассаж, Одеса

Пассаж – пам'ятка історії та архітектури кінця XIX — початку ХХ століття. Будівля готелю «Пасаж», одна з найгарніших будівель Одеси, що вражає вишуканістю архітектури і скульптурних композицій. Усередині готелю знаходиться ціла вулиця з рядами елітних магазинів. Високий дах з скла доповнює відчуття неосяжного простору і несе світло всередину будівлі. Відкрили цю будівлю в 1899 році і впродовж всього її існування використовували як торговий центр.

21. Домініканський костел

Домініканський костел – видатна пам'ятка архітектури національного значення. Костел зведено у 1661 році в стилі ренесансу. Ймовірно, костел входив до оборонної структури Чернелиці, і навіть мав підземне сполучення з Чернелицьким замком. Вхід до храму прикрашає різьблений з білого каменя ренесансовий портал, який у верхній частині оздоблений гербом Чарторийських.

22. Олеський замок

Олеський замок — пам'ятка архітектури та історії XIII–XVIII століття, розташований у смт Олесько, Буського району Львівської області. Вперше Олеський замок згадується в письмових джерелах, датованих 1327 роком. Він, імовірно, побудований одним із синів галицько-волинського князя Юрія Львовича на плато пагорба, який височить серед заплави р. Ліберція. Споруда понад шість століть стоїть на пагорбі та була свідком багатьох історичних подій, потерпала від набігів татар та зазнавала пошкоджень в результаті пожеж.

23. Церква Миколи Чудотворця (на воді)

Храм Миколи Чудотворця знаходиться неподалік того місця, де в 988 році відбулося таїнство Хрещення народу Русі. Незвичне місце розташування в поєднанні з надзвичайною красою церковного спорудження приваблює все більше і більше відвідувачів. Церкву побудовано творчою архітектурною майстернею «Юрій Лосицький», автори проекту — Юрій Лосицький, ОленаМирошніченко.

24. Вірменський кафедральний собор Успіння Пресвятої Богородиці

Вірменський кафедральний собор Успіння Пресвятої Богородиці — пам'ятка архітектури національного значення, що знаходиться у Львові. Собор належить до Світової спадщини ЮНЕСКО і єдиним храмом Вірменської апостольської церкви в Західній Україні.

8.2. 25 унікальних куточків України, створених природою та людиною

Україна — це країна тисячі мальовничих та загадкових куточків, які можна знайти всюди. Багато з них мають свою історію і сповнені містичних загадок.

 

Бушанський скельний храм

Де: Вінницька область, Ямпільський район.

Барельєф на стіні скелі у заповіднику «Буша» з моменту відкриття у 1824 році є темою дискусій вчених. На гіллястому дереві без листя сидить птах, схожий на півня. Під деревом зображено людину, яка молиться на колінах, а позаду людини на невеликому узвишші стоїть олень. Між ними, у верхній частині твору, розташована прямокутна рамка, надпис у цій рамці лише недавно вдалось відновити: «Азм єсмь Миробог, жрець Ольгов».

Вчені губляться в здогадах щодо часу створення видовбаної на камені картини (існують версії від І до XVI століття нашої ери), авторства та значення зображених на ній живих та неживих предметів.

Оконські джерела

Де: Волинська область, Маневицький район.

Майже в центрі озерця Окнище розташовані два потужні джерела карстових вод. Вода виходить з-під землі зі значним тиском, утворюючи на поверхні озера два куполоподібні фонтани. Температура води цілий рік однакова — майже 9°С, навіть у суворі зими озеро не замерзало. Особливістю води є те, що вона не піддається газуванню. З часом джерела утворили невелике озеро завглибшки 3 м і площею 0,5 га.

Мавринський майдан

Де: Дніпропетровська область, Павлоградський район.

Мавринський майдан є комплексом валів, що мають правильну рельєфну форму. З висоти пташиного польоту майдан нагадує форму павука. У центрі цієї споруди розташоване насипне коло, в середину якого ведуть три «входи» та довгі хвилясті вали на зовнішній межі кола.

У день весняного рівнодення сонце заходить за горизонт якраз по центру однієї з западин — приблизно так само, як і у Стоунхенджі. Деякі вчені припускають, що степовий майдан є прадавньою обсерваторією.

Соледарське озеро

Де: Донецька область, м. Соледарськ.

Маленьке озеро на місці соляної шахти є джерелом аномальних явищ. Місцеві дайвери встановили, що чим глибше спускатися на дно озера, тим більше піднімається температура його води. На поверхні вода зазвичай не прогрівається більше 20-25 °С, але на глибині 4-6 метрів температура піднімається до 30-40 °С, а ще глибше вода стає схожою на «рідке скло» і практично непрохідною для аквалангістів.

Камінне Село

Де: Житомирська область, Олевський район.

Урочище є скупченням великих валунів, які займають близько 15 гектарів лісу, та є одним з найзагадковіших місць України. Існують дві гіпотези виникнення урочища. Згідно з однією, 20 тисяч років тому валуни були принесені льодовиком, за іншою — вони є залишками підніжжя древніх повністю зниклих гір, оголені льодовиком від ґрунтових нашарувань.

Багато каменів обрисами нагадують сільські будинки, тут є свій «майдан» зі «школою», і навіть «церква».

Синє озеро

Де: Закарпатська область, Мукачівський район. Розташоване глибоко в лісі на відстані чотирьох кілометрів від села Синяк.

Озеро вулканічного походження, в ньому є 2 вирви — вважається, що це кратери давнього вулкана, заповнені водою. Його живить сірчане джерело. На плаваючих стеблах очерету осідає сірка. Вона надає синювато-блакитного відтінку воді, від чого й пішла назва. Вода в Синьому озері насичена сірководнем, тож у ній не водяться ні риби, ні земноводні, ні комахи.

Кам'яна могила

Де: Запорізька область, Мелітопольський район.

Світова пам'ятка давньої культури, містить декілька тисяч унікальних стародавніх наскельних зображень — петрогліфів.

Великий кам'яний пагорб у степу приваблював давніх людей як явище надзвичайне, фантастичне; його виникнення залишалося для них таємницею. Первісні люди і перетворили його на місце поклоніння своїм богам та здійснення культових обрядів.

Манявський водоспад

Де: Івано-Франківська область, Богородчанський район.

Манявський водоспад — це один з найвищих водоспадів української частини Карпат. Вода річки Манявка струмує каскадами відразу з трьох водоспадів, разом вони досягають висоти близько 18 метрів. Зверху водоспаду є кілька невеликих уступів (1,5-2м), які нагадують зручні ванни.

Біля підніжжя Манявського водоспаду розташоване невеличке озерце. Ходять легенди, що вода в цьому озері має здатність омолодити будь-який організм.

Відслонення богуславських гранітів

Де: Київська область, Богуславський район.

Це диво природи розташувалося вздовж річки Рось. На схилах її берегів стоять могутні, висотою близько 10-12 метрів, гранітні брили. Ці скелі дуже старі, що надає їм ще більшої цінності і таємничості.

Чорне Озеро

Де: Кіровоградська область, Знам'янський район.

Озеро оточене болотом «Чорний ліс», разом з яким є гідрологічною пам'яткою природи України. Його глибину досі достеменно не встановлено — існує версія про подвійне дно, перше з яких утворено гілками та опалим листям. Що цікаво, рослинність навкруги характерна для Полісся, але не для регіону, де зустрічається лісостеп і степ.

Мергелева гряда

Де: Луганська область, Перевальський район.

Археологічна пам'ятка бронзового віку, розташована неподалік села Степанівка. Основу пам'ятки становить кам'яниста гряда, яка простягається з південного заходу на північний схід. Комплекс, ймовірно, слугував для різних племен цього регіону протягом декількох тисяч років як святилища та поховальні споруди. За попередніми даними, пам'ятник датується IV – II тисячоліттям до нашої ери, тобто належить до періоду пізнього неоліту — бронзи.

Стільське городище

Де: Львівська область, Миколаївський район.

Городище датується VIII-Х століттям і було одним з центрів білих хорватів. «Велика Хорватія» згадується у книзі візантійського імператора Костянтина Багрянородного «Про управління імперією». Місто на той час було просто велетенським: укріплена площа сягала понад 250 га, а довжина валів і оборонних стін — близько 10 км. Наприклад, Київ в епоху князя Ярослава Мудрого розташовувався на площі 60 га. Давнє місто було з'єднане з Дністром водним шляхом завдовжки 11 км.

Урочище Протіч

Де: Миколаївська область, Первомайський район.

Майже упродовж 40 км Південний Буг тече Миколаївською областю у крутих кам'янистих берегах, утворюючи вузьку каньйоноподібну долину з величними гранітними скелями, порожнистим руслом, водоспадами та островами. Гранітно-степове Побужжя — це справжня гірська країна серед Українського степу.

Пороги Південного Бугу стали Меккою водних туристів. В урочищі Протіч розташована одна з найкращих в Європі природних трас водного слалому.

Вилкове

Де: Одеська область, Кілійський район.

Останній населений пункт на берегах Дунаю перед його впаданням у Чорне море, який отримав назву «Українська Венеція». Вилкове було засноване три століття тому старообрядцями, незгідними з церковною реформою. Визнаний туристичний центр: будинки на палях, тротуарів практично немає, замість вулиць — канали, особистий і громадський транспорт — човни та катамарани.

Кочубеївські дуби

Де: Полтавська область, Диканьський район.

Кілька вікових дерев, що збереглися від старовинної діброви, яка оточувала родовий маєток Кочубеїв у Диканьці, мають вік 600-800 років. Зараз залишилось лише 4 дуби, з яких один, незважаючи на лікування, поступово гине.

У 1861 році налічувалось 68 дерев, однак до 1940-х років залишилось лише 5. В одне з дерев, яке виділялося найбільшими розмірами (так званий Маріїн дуб, або дуб Мазепи), у 1934 році влучила блискавка і воно згоріло. За народною легендою, саме під цим дубом юна Маруся-Мотря Кочубеївна чекала свого коханого — гетьмана Івана Мазепу.

Базальтові Стовпи

Де: Рівненська область, Костопільський район.

Геологічна пам'ятка природи — кам'яні стовпи, які місцями мають висоту у кількадесят метрів, каскадом спускаються до чаші, заповненої прозорою і від того неймовірно синьою водою.

Яблуня-колонія

Де: Сумська область, Кролевецький район.

На околиці міста Кролевець є унікальний об'єкт природно-заповідного фонду України — ботанічна пам'ятка природи «Яблуня-колонія». Яблуня зростає у вигляді куща, який за площею займає близько 10 арів. У яблуні давно вже немає її первісного материнського стовбура, оскільки її вік — понад 200 років. Особливістю яблуні є її здатність до самостійного вкорінення гілками — коли один зі стовбурів відмирає, гілля нахиляється до землі і пускає коріння.

Печера Оптимістична

Де: Тернопільська область, Борщівський район.

На території Тернопільщини розташована найбільша печера Євразії та найбільша у світі гіпсова печера. Свою назву Оптимістична печера, відкрита у 1966 році, отримала через те, що скептично налаштовані колеги-спелеологи прозвали першовідкривачів «оптимістами», оскільки не вірили у її розміри. Зараз фахівці нанесли на карту понад 240 км підземних ходів, однак печера досі до кінця не розвідана.

  1. Вторинні мінеральні утворення в Оптимістичній мають велику не лише естетичну, але й наукову цінність. Деякі з них є дуже рідкісними, а деякі — унікальними і неповторними.

Крейдяні гори

Де: Харківська область, Дворічанський район.

«Крейдяні гори» — довга гряда крейдяних пагорбів, що простягнулася на кілька десятків кілометрів у національному природному парку «Дворічанський». Гори не дуже високі, і на них можна піднятися, тим паче, що краєвид тут відкривається неймовірний — долина річки Оскіл. Кожна гора має свій образ: одна нагадує вулкан, інша — голову індійця. Є навіть такі, що мають печери з довгими коридорами. Цим Дворічанські висоти нагадують Слов'яногірськ.

Джарилгач

Де: Херсонська область, Скадовський район.

Найбільший острів України, який розташований неподалік курортних центрів Скадовськ та Лазурне — заповідна зона, велика кількість місцевої флори та фауни занесена в Червону Книгу України. На острові можна побачити благородних оленів, в прибережних чагарниках рогозу й очерету ховаються муфлони. На острові багато лисиць, оскільки на них ніхто спеціально не полює, і вони бігають навіть удень.

Острів — прекрасне місце для любителів «дикого» відпочинку. Ідеально чисте море, безлюдні піщані пляжі та практично повна відсутність людей.

Бакота

Де: Хмельницька область, Кам'янець-Подільський район.

Бакота — затоплене містечко. Вперше згадується в літописі 1024 року. Перша згадка про скельний чоловічий монастир зафіксована у київській Книзі 1362 року, де той згадується як «давно існуючий» — у монастирських печерах люди ховались під час набігів татар.

Історія Бакоти закінчилася в 1981 році, коли під час будівництва Новодністровської ГЕС населення було виселене в сусідні міста, а сам населений пункт повністю затоплений водою. Що цікаво — середньорічна кількість тепла на 1 кв. м. тут рівнозначна ялтинській, оскільки скелі і ліси захищають узбережжя Дністра від північних повітряних потоків.

Буцький каньйон

Де: Черкаська область, Маньківський район.

Живописний каньйон на річці Гірський Тікич. За красиві краєвиди це місце ще називають «Маленькою Швейцарією». Саме тут була розташована перша гідроелектростанція, побудована на території України. Наразі залишились лише руїни ГЕС. Неподалік є і рукотворний водоспад Вир.

Буковинські водоспади

Де: Чернівецька область, Путильський район.

У районі села Розтоки розташована одна з перлин Карпат — ландшафтний заказник «Буковинські водоспади». Тут, трохи вбік від річки Черемош, за течією її притоки Смугарів, розташований цілий каскад водоспадів. Уздовж 2-х кілометрів змінюють один одного відразу сім водоспадів з різною потужністю і висотою — від 3 до 19 метрів.

Деснянська оболонь

Де: Чернігівська область.

Деснянська Оболонь — унікальний заповідний об'єкт із більш ніж трьома десятками річок. Деснянська Оболонь — це справжня знахідка для любителів риболовлі, адже тут налічується близько 35 видів риб, серед яких є і вельми цінні: сазани, соми, вугри, стерляді і марени.

Співочі тераси

Де: Харківська область, Краснокутський район

«Співочими терасами» називають незвичайний фруктовий сад у вигляді великого амфітеатру. Цей амфітеарт під відкритим небом відомий своїми дивовижними акустичними властивостями. Справа в тому, що у цегляні стіни тут вмуровані спеціальні труби різної величини і з різних металів. Через них і проходить звук, створюючи особливий ефект. Тому складається враження, ніби самі тераси видають мелодії. Це архітектурна пам'ятка кінця ХІХ століття, з усіх боків обросла фруктовими деревам.

Джерело: vsviti.com.ua

 

8.3. 10 місць в Україні, які схожі на світові курорти

Якщо вам поки що не під силу закордонні курорти, не варто засмучуватись. В Україні повно місць, які дуже схожі на знамениті місця за кордоном. Виявляється, на нашій території «вмістилося» безліч заморських країн – починаючи від «дикої» південної Африки, закінчуючи далекою Країною Сходу Сонця – Японією.

1. Вилкове. Часто порівнюють із італійською Венеціїю

Маленьке місто Вилкове непримітно розташувалося на півдні України, в 300 км від Одеси. І назва непримітна, і на карті майже непомітне, і населення всього кілька тисяч. Але є тут одне «але». Вилкове – це місто… на воді! Так-так, виявляється в нашій країні теж є своя Венеція. Замість звичних вуличок і тротуарів – канали, шириною кілька метрів, якими місцеві плавають на українських «гондолах». І, заради правди, варто відмітити, що повітря в Вилкове чисте і свіже, на відміну від характерного для Венеції запаху цвілі.

Вилкове
Венеція

2. Заповідник Асканія Нова на Херсонщині. Порівнюють з Африкою

Якщо ви давно мріяли вирушити на справжнє африканське сафарі, поспішаємо повідомити: тепер не потрібно летіти на інший материк у пошуках екзотичної фауни! Поблизу міста Каховка, що знаходиться в 100 км від Херсона, розкинула свої простори територія заповідника Асканія Нова. Це унікальний куточок незайманої природи, де у вільних умовах проживають дивовижні для наших країв птахи і тварини. Кого тут тільки не зустріти: верблюди, зебри, фламінго, антилопи, лами, степові орли, коні, журавлі, бізони, буйволи, сайгаки… Такого тісного контакту зі світом фауни Вам не знайти навіть у зоопарку: павичі гордовито виходжують зовсім поруч, а щоб погладити поні – достатньо лише простягнути руку. Обережно, верблюди! А вони тут не тільки плюються в різні боки, але можуть і потрапити в ціль.

Асканія Нова
Танзанія

3. Алея сакур в Ужгороді. Нагадує Японію

Необов'язково знати японську мову або захоплюватися культурою аніме, щоб перейнятися любов'ю до Японії. Подорожуючи в перші травневі дні по Україні, ніяк не можна обійти увагою вітчизняний східний оазис – цвітіння сакури в Ужгороді. Саме в цей період, як правило, фантастичний пейзаж постає у всій своїй рожевій красі: немов в одній зі сцен японського кінофільму, коли головна героїня гордо ступає по алеї, а ніжні пелюстки сакури обсипають її рожевим дощем. Видовище для досвідчених естетів! А якщо ви відвідаєте вулиці Довженка та Ракоці, побачите ще більш хвилюючу картину – тут разом з сакурами розпускаються білі і фіолетові магнолії.

Ужгород
Японія

4. Озеро Синевир поміж карпатських гір. І у Швейцарію їхати не потрібно Величні зелені гори, немов насунули на себе білу шапку – подібне видовище ви, без сумнівів, знайдете в Альпах. Але в Карпатах вас чекає щось зовсім особливе: починаючи з незайманої природи, закінчуючи дивовижною гостинністю місцевих жителів. Бурхливі річки і гірські озера, безкрайні поля, огорнуті легким серпанком і ледь чутними гуцульськими мелодіями – тут справді чарівний вигляд природи ідеально доповнює неповторний колорит.

Але як же побувати в Карпатах і не побачити Синевирське озеро? Це все одно, що відвідати Рим, проігнорувавши Колізей! Назву водойми місцеві жителі пояснюють однією красивою легендою – про графську доньку на ім'я Синь. Гуляючи якось раз карпатськими просторами, зустріла дівчина пастуха – Вира. Як і водиться в подібних історіях, молоді люди полюбили один одного і стали таємно зустрічатися. Дізнавшись про це, суворий граф був невблаганний: він наказав скинути пастуха зі скелі. Довго плакала Синь. Настільки довго, що й виплакала ціле озеро. Легенди легендами, але є щось чарівне в цьому куточку природи. Вода в джерелі настільки чиста, що навіть на найбільшій глибині можна побачити дно! А навколо – сосни, ялиці, буки… Не дарма це місце називають «перлиною Карпат».

Озеро Синевир
Зелене озеро (Grüner See) в Австрії

5. Долина нарцисів на Закарпатті

Щорічно в Нідерланди з'їжджаються мільйони туристів, щоб помилуватися знаменитим голландським парком нарцисів. А чи знаєте ви, що в мальовничому Закарпатті Вас чекає ще більш ефектне видовище? У районі містечка Хуст, куди найзручніше дістатися через Львів, подолавши 300 км. Але це того варте! На початку травня тут буквально за одну ніч відбувається справжнє диво – величезний зелений простір укривається сліпучо білосніжним цвітінням нарцисів. Місцеві пояснюють це прекрасне явище не менш романтичною легендою. Як ви встигли зрозуміти, в Карпатах красиві історії люблять.

А оповідає ця легенда про кохання княжої доньки Русі і простого гончара Іванка. За легендою, якось раз у знак своїх ніжних почуттів хлопець подарував коханій вазу з намальованим нарцисом. Дізнавшись про це, князь сильно розсердився і скинув подарунок з високої гори вниз. Розлетілася ваза сотнею дрібних шматочків, а коли зійшло сонце – всі побачили – поляна «розцвіла» білим килимом з нарцисів. Так і живе красива легенда на вустах у місцевих, а мальовнича долина щовесни стає її наочним підтвердженням.

Хуст
Кекенхоф

6. Чернівці

Ох, ці прекрасні кольорові вулички Праги! Вся принадність старовинної Європи втілилася в них. Стоп-стоп, але ми в Чернівцях! Місто чарує вже з самого приїзду – створюється відчуття, що за ніч ви перемістилися на кілька століть назад. Це пробуджує бажання скоріше побачити, що ж підготував саме місто. А воно вас точно не розчарує! У першу чергу, рекомендуємо прогулятися вулицею Ольги Кобилянської. Це справжня гордість міста, яку раніше населяли самі знатні вельможі. Згідно з легендою, вулицю навіть підмітали букетами троянд!

Наступне, що необхідно побачити в Чернівцях – це національний університет. Один з найстаріших в Україні, між іншим. Зовні він нагадує найвідоміші європейські університети: Кембридж, Сорбонну і т.д. Побувавши у Чернівцях, не можна обділити увагою величні ратуші і собори з фресками. До слова, завдяки історичному впливу Австро-Угорщини їх тут величезна безліч! Також не забудьте відвідати величезну центральну площу турецького колодязя і подивитися на оригінальний будинок-корабель.

Чернівці
Прага

7. Мальовнича Бакота

А побувавши в Хмельницькій області, ми немов перемахнули через океан! Коли доберетеся до маленького села Бакота, перед вашими очима постануть прекрасні зелені пагорби Ірландії з її скелястим рельєфом. А з висоти відкривається чарівний пейзаж – на блискучу водну гладь. Але, крім мальовничого виду на Дністер, це містечко має ще одну особливість – його немає на карті. Причин цьому декілька: село зникло в результаті діяльності людей. При побудові Дністровської ГАЕС було банально затоплене, в тому числі з його архітектурними пам'ятками.

Тепер цю назву умовно носить берег уздовж Дністра, де збереглися руїни колись величного монастиря. Знайти це містечко можна в 50 км на схід від Кам'янця-Подільського. Здається, що якщо і жив Бог на землі, то в цих білих келіях, а якщо пив воду – то з цілющих джерел Бакоти.

Бакота
Коннемара

8. Буцький каньйон

З Хмельницької області вирушаємо в Черкаську – продовжуємо нашу кругосвітню подорож! Всього в 100 км від столиці, в районі села Буки є одне воістину райське містечко, яке українці вже давно прозвали «маленькою Швейцарією». А все завдяки Буцькому каньйону, високі скелясті береги якого охороняють спокій річки Гірський Тікич. Цей пейзаж на диво нагадує норвезький фіорд! Найбільш прекрасним Буцький каньйон постає саме в травні – природа укривається яскраво-зеленим різнотрав'ям і «прикрашається» дикими тюльпанами.

Зовсім поряд з каньйоном розташувався галасливий водоспад, а якщо пройти ще трохи далі, Ви побачите руїни старовинного млина, побудованого ще в ХІХ столітті. Тут багато рівнинних майданчиків для пікніків, тому якщо у Вас є намет – сміливо беріть його з собою.

Бакота
Річка Верзаска, Швейцарія

9. Джуринський водоспад

Знаєте, що є спільного у Тернопільської області зі штатом Нью-Йорк? Це наявність величного водоспаду. Однак, наш Джуринський водоспад донині залишається в тіні свого більш «розкрученого» сусіда – Ніагарського водоспаду. Але, побувавши в маленькому селі Нирків, ви зрозумієте, що незаслужено. Дістатися туди досить складно: громадський транспорт практично не заїжджає в таку глибинку, а ось на автомобілі можна – від Тернополя Нирків відокремлюють близько 250 км.

Але такий шлях подолати точно варто заради чудових пейзажів! Це один з найбільших українських водоспадів: цілих 16 метрів бурхливої гірської води, яка з шумом прокладає собі дорогу. Через потік вимощений невеликий місток, а зовсім поруч розташувалися руїни Чорногородська замку, тому ефектні фотографії – гарантовані. І якщо ви все-таки вирішите вибратися в цю частину України, рекомендуємо вам захопити з собою намети та купальні костюми – звідси точно не захочеться їхати як мінімум кілька днів.

Джуринський водоспад
Річка Верзаска, Швейцарія

10. Заліщики

Але не поспішайте покидати Тернопільську область після екскурсії до Джуринського водоспаду. Цей південний куточок умістив в собі ще одне мальовниче містечко – село Заліщики. З усіх боків круглий клаптик землі оточений річкою Дністер, а на сушу веде лише невеликий міст. Такий собі півострів прямо в «серці» України – в 120 км від Тернополя! Але панорамний вигляд – це ще не все, чим можуть похвалитися Заліщики. У самому місті також є на що подивитися.

Довгий час це місце знаходилося під протекторатом Польщі, якій воно і зобов'язане своєю прекрасною архітектурою: старовинним костелом Щепанова, величним маєтком князя Понятовського, церквою Св. Трійці. Чим Заліщики заслужили місце в нашому ТОПі українських «країн»? Справа в тому, що це маленьке село разюче нагадує один з куточків Німеччини під хитромудрою назвою Сааршляйфе: тут річка Саар огинає зелений пагорб села Оршольц – так, як і в Заліщиках.

Заліщики
Сааршляйфе

Джерело: tvoemisto.tv

11. Біла Церква

Біла Церква Олександрійський парк — найбільший і найстаріший дендрологічний парк України

Олександрійський парк — зразок пейзажно-паркової композиції з елементами романтизму та сентименталізму, розміщений на околиці старовинного міста Біла Церква на березі річки Рось. Основою парку є природний лісостеповий ландшафт, утворений великим дубовим лісом у поєднанні з галявинами, луками та водоймами.

Олександрійський парк створений у 1793 році родиною великого землевласника, графа Франциска Ксаверія Браницького, як предмет родинної гордості та магнатської величі. У 1784 році графиня Олександра Браницька отримала маєток у дарунок від свого чоловіка і почала наводити порядок із «розмахом». Вибравши місце в урочищі Гайок, Олександра забажала створити парк на зразок парків європейських столиць і присвятити його князю Григорію Потьомкіну, який відіграв у її житті велику роль. За підтримки імператриці Катерини ІІ графиня отримала більшу частину спадщини князя.

Автором забудови Олександрії став французький архітектор Мюффо. Згодом у розбудові парку брали участь відомі європейські садівники та архітектори: Ботані, Станге, Бартецький, Вітт, Єнс, які втілювали в життя проект генплану та заклали основу паркових композицій.

 

Аустерія — літня резиденція родини Браницьких під час буремних подій XX століття була знищена, і до наших часів збереглися лише уривки колишньої краси та розкоші. Але ці руїни досить живописні і гармонійно підкреслюють стародавність і красу парку.

Парковий ансамбль Олександрії складється з Малої і Великої галявини з прилеглими архітектурними спорудами: Колонада «Луна», «Китайський місток», «Руїни», «Арочний місток», «Острів Марії», «Острів Троянд», різні види фонтанів, водоспадів та інші малі архітектурні форми. У парку дуже комфортно і затишно гуляти, широкі алеї прокладені до усіх водойм та споруд.

Тут гарно в будь-яку пору року. Але восени Олександрійський парк особливо зачаровує красою. Багряні і золоті барви осінніх дерев відображаються в ставках, створюючи живописні картини на воді. Дуже романтичне місце!

Нині це державний парк Національної академії наук України.
Адреса: 13, Дендропарк «Олександрія», м. Біла Церква

Джерело: discoverukraine.com.ua

12.Парк Шенборна – аристократичний шарм і європейська розкіш посеред Карпат

Парк Шенборна – це аристократичний шарм і європейська розкіш з атмосферою Австро-Угорської імперії у поєднанні з дивовижною природою Карпат

Парк Шенборна, урочище Воєводино, Закарпаття

Один з найкрасивіших парків Закарпаття був відкритий у 2013 році за 30 кілометрів від Ужгорода в урочищі Воєводино. Це нова унікальна туристична атракція, що є ретельно відтвореною копією відомого парку замка Берегвар, зведеного у 1890 -1895 роках графом Шенборном.

Представник п'ятого покоління аристократичного німецько-австрійського роду Шенборнів – граф Ервін Фрідріх Бухейм-Шенборн захоплювався астрономією і полюбляв різні календарі й гороскопи, що не дивно, адже на той час це було захопленням багатьох статусних осіб Європи. Саме за астрономічним принципом був створений його замок і навколишній парк.

Парк Шенборна, урочище Воєводино, Закарпаття

Новий сучасний парк, який облаштовували цілих три роки, присвячений 285-й річниці передачі імператором Австро-Угорської Імперії закарпатських земель в дар роду Шенборнів. В процесі створення парку брали участь скульптори, митці та реставратори.

Парк Шенборнів займає площу понад 12 гектарів з красивою і доглянутою територією. Головний вхід являє собою в'їзну браму, на двох баштах якої майорять державні герби та прапори Австрії та Угорщини, а також своєрідні макети охоронців – солдатів інсбрукського піхотного полку та дебреценського гусарського полку. На території парку знаходиться 22 лавки, на яких встановлені герби держав, у складі яких перебувало нинішнє Закарпаття. Крім різноманітних рідкісних рослин і кельтського саду з календарем друїдів, тут є чимало цікавинок.

Озеро Тур і старовинний водний млин, парк Шенборна, урочище Воєводино, Закарпаття

У парку є невеличке декоративне озерце, посеред якого розташований острів, що своїми обрисами нагадує контури імперії Габсбургів, Австро-Угорщину перед першою світовою війною. А у місці, де є сучасне Закарпаття, посаджено дерево – сосна з Далмації. Острівець складено з 365 брил каміння, як 365 днів у році, а 1 камінь знаходиться на причалі, його доправляють на острів у високосний рік.

Парк Шенборна, урочище Воєводино, Закарпаття

З правого боку озера, знаходиться джерело води, назване на честь Сісі, імператриці Австрії Єлизавети Баварської, та джерело Святого Миколая, а ще далі від озера у лісі за швидким гірським потоком можна помітити джерело назване на честь імператора Франца Йосипа Габсбурга. Якщо пройтись лісом далі, то можна побачити скульптуру покровителя мисливців Св. Губертуса, довкола якої кожного вересня проходить свято мисливців.

Парк графа Шенборна, урочище Воєводино, Закарпаття

У парку Шенборна діє старовинний водяний млин, у приміщенні якого відвідувачі парку можуть скуштувати традиційні шутемені та ординарні вина виготовлені з австрійських сортів винограду.

Астрономічний принцип відтворений майже у всіх деталях парку. В парку Шенборна є 7 унікальних та різних ліхтарів, що є символом 7 днів тижня, а з правого боку 12 місточків, що символізують 12 знаків зодіаку. Одне з найкрасивіших місць парку – міст Чотирьох Євангелістів, що збудований у бароковому стилі. Міст прикрашають скульптури чотирьох євангелістів: Луки, Іоана, Марка та Матвія. Техніка виконання скульптур злегка нагадує роботи на Карловому мості в Празі.

Міст Чотирьох Євангелістів у парку Шенборнів

Відпочивати й гуляти у парку можна годинами, насолоджуючись навколишньою красою Карпат. Але парк привабливий, не тільки для пішохідних прогулянок, тут можна покататися на велосипедах, покуштувати смачну їжу, влаштувати пікнік, а ще проїхатись розкішними алеями на справжній відреставрованій старовинній кареті, епохи Австро-Угорщини.

8.4.Українські етнопарки: кольори національного духу

Скільки їх у нас в країні, чудових колоритних етнографічних музеїв! Водяні млини, біленькі автентичні хатки, сакральні старовинні церкви, багаті князівські маєтки – допоможуть познайомитися нам з побутом та культурою наших прадідів.

Етнографічний музей, що знаходився під відкритим небом, вперше був створений у Швеції – це був Скансен. Його назва стала поширюватися і на решту подібних музеїв. Познайомимо вас з самими колоритними скансен-музеями України, що можуть стати для нас машиною часу і віднести нас до життя наших предків.

Музей «Пирогово»

В межах Києва просто неба знаходиться найбільший в усій Європі етнопарк.

Його площа 130 гектарів, і розміщено на ній понад 300 експонатів: хати XVII-XX століть, виконані з дерева храми, млини-вітряки, що займають ціле поле, школи, сільська управа.

Тут можна побачити і зовсім унікальну будову – хату XVI століття. Музей звісний і своєю неймовірно багатою колекцією – більш ніж 40 тисяч експонатів національного одягу.

Розміри музею та його експонати дозволяють провести тут цілий день, захоплено роздивляючись місцевість. Можна прискорити пересування по парку – наприклад, взяти напрокат велосипед, або під'їхати електропоїздом, або відчути себе в минулому на упряжці коней. Найголовніше, щоб ви були зручно взуті.

Вартість відвідування складає 30 грн., для дітей є знижки. Екскурсії проводяться різними мовами, вартість однієї екскурсії – 60-140 грн.

Щодо пошуків житла, то ви з легкістю можете підшукати готель або хостел в самому місті Київ. Наприклад, стануть в нагоді Святошинский чи Голосіївський район.

Дістатися можна машиною по Столичному шосе, до вулиці Академіка Заболотного. Можна проїхати від станції метро «Либідьська» – тролейбус № 11, або від станцій «Лук'янівська», «Академмістечко», «Дружба народів», від Бессарабського ринку та Софіївської площі – на маршрутці.

Ви можете пропрацювати свій маршрут подорожі на вікенд, навіть поділитися ним потім з друзями. А можна скористатися маршрутом, що вже розроблений («Таємниці Печерських особняків» наприклад).

Музей архітектури і побуту, Середня Наддніпрянщина

Це є найстаріший в Україні музей, що розташований під Переяслав-Хмельницьким, він займає 30 гектарів. Його включено до Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав». В ньому можна побачити охайні сільські хатки, водяні млини, вітряки, церкви як пам'ятки старовини.

Князівський мисливський будиночок, чепурний та вишуканий, будинок лісової охорони, церковно-парафіяльна школа.

Тут є працюючі 13 музеїв різних тематик, де ви можете послухати про культуру. Ремесла. Історії тощо українців.

Територія парку велика, тому вам не завадить зручне взуття.

Відвідати парк можна, оплативши 2-5 грн за кожен з музеїв, екскурсії коштують 3-10 грн. Вам будуть вдячні за дрібні гроші, коли ви сплатите без здачі.

Щодо мешкання, то можна знайти притулок в готелях міста Переяслав-Хмельницького та у столиці.

Парк «Київська Русь»

Вражаюче видовище – древній Київ V-XIII століть, масштаб 1:1 – ви можете побачити в селі Копачів, що під Києвом. Цей приголомшливий комплекс є «Київська Русь».

Тут є чим зайнятись: розглянути княжий двір і невеличкі будинки звичайних людей, походити по крамницях різних промислів та купити сувеніри, завітати до живого музею коней, де зібрано більше 30 порід цих прекрасних тварин. Парк надає чудову можливість для проведення грандіозних фестивалів. До того ж працює без вихідних.

Ціна відвідування визначається окремо для кожного заходу, але зазвичай це 30 грн школярам, дорослим коштує 100 грн, а пенсіонерам – 50 грн. Дошкільнята можуть радіти видовищам безкоштовно.

Проживання можна знайти в готелях Києва чи Обухова.

Парк знаходиться недалеко – 45 хвилин на авто від Києва, їхати по трасі Нова Обухівська. Від Києва можна доїхати маршрутним автобусом від станції метро «Видубичи»

«Українське село»

Неподалік від Києва, в 15 км, в селі Бузова, скупчились хатки – представники шести регіонів України: Середня Слобожанщина, Полісся, Карпати, Наддніпрянщина, південь України. Поруч працює дерев'яний храм. Цей комплекс має назву «Українське село».

В деяких хатах, наприклад поліських, можна якийсь час пожити, тут працює етно-отель, внутрішнє оздоблення якого – з старовинних предметів побуту. А взагалі номери в комплексі є як у народному стилі, так і на вибір ще сучасні та в стилі модерн.

Вхід до парку безкоштовний, а відвідування самого будиночка коштує 5 грн. за екскурсію бажаючі сплатять 30 грн. До речі, екскурсії можуть проходити англійської мовою.

Дістатися ви можете з Києва по Житомирській трасі, доїхати до Бузової, повернути звідти на Миколаївку – і за 1,5 км від місця, де повернете, починається парк. Громадським транспортом можна дістатися на рейсовому автобусі – він ходить до Миколаївки з Києва, від метро «Святошин».

У Києві можна побачити будинки з цікавою історією або незвичної архітектури. Прочитавши статтю, в якій описано розвиток київського будинку, ви ознайомитеся з історією архітектури Києва з прадавнини до сьогодення.

«Шевченківський гай»

Є у Львові куточок, де ви можете насолоджуватись кожною годиною перебування в ньому – де повітря духмяне, а культура автентична. Саме тут ховаються серед дерев хати дерев'яні та мазанки – залишки XVI-XIX століть.

Всередині цих хаток збережений інтер'єр того часу, включаючи предмети побуту. Сам етнопарк «Шевченківський гай» поділений на сектори: Коломия, Гуцульщина, Лемківщина тощо. Допомагають створити атмосферу дерев'яні церкви, дбайливо перенесені на нове місце в розібраному вигляді та уважно зібрані.

Відвідати парк можна за 20 грн, пільговий вхід – 10 грн.

Враховуючи, що за один день насолодитися парком неможливо, радимо забронювати готель або хостел у Львові, відшукати житло буде не складно.

Дістатися до парку можна пішки, почати дорогу від львівської площі Ринок, по часу це займе 40 хв, йти доведеться не більше 3 км. Для тих, хто не любить ходити пішки, є маршрут трамваїв 2, 7, 10 або автобусів – вам потрібна зупинка «Шевченківський гай».

Ви можете скористатися можливістю спланувати свій маршрут на сайті, та з його допомогою ділитися цим із своїми друзями. Також ви можете скористатися вже складеним маршрутом, розробленим для вас попередніми користувачами чи турагентствами.

Музей народної архітектури і побуту в Чернівцях

Скансен-музей в Чернівцях ще молодий. В ньому можна знайти дві сільські вулиці, що відображають XIX-XX століття, сільські хати різних районів Буковини вздовж них, кузню, корчму, вітряки, церкву, сільську управу, дзвіницю – все, що було притаманне селу того часу.

Саме тут можна відчути атмосферу побуту та традицій гуцулів – автентичних жителів Карпат.

Закарпатський музей народної архітектури та побуту

Цьому етнопарку вже більше 40 років, на відміну від попереднього. Розміри його трохи менші, ніж у Київського або Львівського парків, але він привітно вітає вас своїм гостинним українським селом.

Хати закарпатських жителів, сільські садиби, корчма – всього в парку нараховується більш 30 пам'яток історіє та архітектури цього регіону, а експонатів ще більше – понад 14 тисяч. Тут можна помилуватися колекцією предметів місцевого декоративно-прикладного мистецтва. Найбільш цінним місцевим експонатом просто неба є церква Архангела Михаїла, складена з дерева ще в XVIII столітті. Поруч з етнопарком знаходиться Ужгородський замок.

Відвідати парк можна за 15 грн, квиток за пільгами коштує 5 грн.

Знайти собі житло не складно в готелі Ужгорода або відшукати квартиру по інтернету.

Дістатися можна пішки – і замок, і музей розташовані на схилі Замкової гори, зовсім недалеко, в 10 хвилинах пішки від центру міста.

Джерело: etnoxata.com.ua

8.5. 15 цікавих сіл України

Якщо ви вважаєте єдиними туристичними місцями України Львів, Київ та Одесу – то помиляєтесь! Бо чималі туристичні скарби заховані в українських селах. Ми підготували огляд 15 сіл, на які варто витратити час.

З'ясувалося, що чи не кожне українське село має свою унікальну і цікаву історію, а також має, чим похвалитися перед гостями і туристами. Тому насправді неймовірних місць для мандрівок в Україні набагато більше, ніж розповідає наша публікація.

Село Розгірче, Стрийський район (Львівська область)

Біля села розташоване заповідне урочище «Розгірче» та комплексна пам'ятка природи Відслонення Вигородського пісковика, де є руїни старовинного монастиря і печери Довбуша. На південно-східній околиці села — скельний монастир (або Печерний монастир), де вміщується цілий монастирський комплекс.

Також тут на річці Стрий проходить своєрідний маршрут для любителів рафтингу.

Село Кам'яне, Олевський район (на схід від села Рудня-Замисловицька) (Житомирська область)

Власне, це не зовсім село. А геологічний заказник державного значення. Серед лісу, наче хати, вишикувались вулицями величезні валуни. Серед них є «майдан» з кам'яною «школою» та «церквою». Високі, з овальними боками, вкриті мохами величезні валуни розкидані всюди. Найцікавіший – камінь з «Божими слідами», до якого навіть приставлена драбина для відвідувачів. Кам'яне ще звуть «українським Стоунхенджем».

Село Іза, Хустський район (Закарпатська область)

В Ізі головне ремесло – лозоплетіння. З лози тут виготовляють будь-що – від меблів до сувенірів. Такі вироби екологічно чисті, міцні, красиві і оригінальні. А у сироварні «Бараново» можна посмакувати домашнім сиром. Ще одна місцева цікавинка – ферма оленів та страусів.

Село Колочава, Міжгірський район (Закарпатська область)

У цьому селі аж 10 цікавезних музеїв та 20 пам'ятників. Тут розташована єдина в Україні школа вівчарства, а ще «Птахопарк Потяга Швегана», в якому біля 2 тисяч різних папуг та дивовижних голубів.

А ще у Колочаві — чудові гірські краєвиди, чисте повітря, мінеральна вода та гостинність місцевих мешканців. І озеро Синевир – неподалік.

Село Синевирська Поляна, Міжгірський район (Закарпатська область)

Найвідоміший туристичний об'єкт Поляни – озеро Синевир, яке є частиною Національного природного парку «Синевир». У кінці літа тут неподалік від озера проводиться Всеукраїнський пісенно-мистецький фестиваль «На Синевир трембіти кличуть». А ще це село займає 1-е місце в області за кількістю багатодітних матерів (станом на 2008 рік їх тут було 104).

Село Карпати, Мукачівський район (Закарпатська область)

Це мальовниче село славиться замком Шенборн, де є джерело молодості і Скеля Кохання, з якої відкривається краєвид на простори гір Карпат та на саме село. Також поблизу — відомі санаторії «Карпати» та «Перлина Карпат». Славиться ця місцина також безліччю мінеральних джерел.

Село Дземброня, Верховинський район (Івано-Франківська область)

Одне з найвисокогірніших в Україні. У 2 годинах переходу від нього — вершина гори Вухатий Камінь. У Дземброні бере початок відомий серед любителів гір маршрут, що веде до Чорногірського хребта.

Село Актове, Вознесенський район (Миколаївська область)

Тут є унікальний природний комплекс Актівський каньйон (Малий Крим). Розташований там, де річка Арбузинка ділить каньйон навпіл, створюючи ландшафти, що мають особливу екологічну, естетичну та історичну цінність. Каньйон займає площу понад 250 га. Гранітні скелі сягають подекуди 30—50 метрів заввишки.

Село Підгірці, Бродівський район (Львівська область)

Підгірці відомі давньоруським поселенням – городищем Пліснесько, а також – Підгорецьким замком, монастирем василіан, чудотворним джерелом та Підгорецькою іконою Божої Матері.

Селище Підкамінь, Бродівський район (Львівська область)

Найвизначніший «мешканець» цього села — 16 метровий Камінь. Це унікальна пам'ятка природи — скелястий велетень, розташований на високому узгір'ї на північно-східній околиці селища. А в глибині Рожаницької гори, на схід від Каменя, дві печери із слідами людської діяльності. Навпроти Каменя, на пагорбі, височить монастир «Походження Дерева Хреста Господнього». А на цвинтарі є каплиця, в якій були поховані представники роду Цетнерів, та поховання монахів-домініканців.

Село Опішня, Зіньківський район (Полтавська область)

Опішня знана гончарською майстерністю. Саме тут народжуються глиняні макітри, глечики, барильця, таємниці виготовлення яких передаються суворо від покоління до покоління сотні років. Тут є також Національний музей українського гончарства й Інститут керамології.

Село Струсів, Теребовлянський район (Тернопільська область)

Струсів вабить пам'ятками архітектури: тут є колишній палац графа Ґолуховського (Струсівський палац) в стилі ампір (XVIII ст.) і печерна церква з вівтарем, витесаним у камені, та з коморою, в стінах якої були викуті келії для монахів. У XVIII ст. поверх тієї церкви поставили нову монастирську церкву св. Миколая, а у 1880-их її перетворили на латинський костел св. Станислава.

Село Бакота, Кам'янець-Подільський район (Хмельницька область)

Це затоплене село, розташоване за 55 км від залізничної станції Кам'янець-Подільський. За княжих часів тут була столиця Пониззя. А у 1981 році через будівництво Новодністровської ГЕС мешканців виселили в сусідні міста, а село повністю було затоплене водою.

Навколо Бакоти неймовірні краєвиди. А ще – залишки скельного монастиря, який був заснований у XII-XIII ст. на місці язичницького капища. Найбільше Бакота сподобається любителям активного наметового відпочинку. Тут існує своєрідний унікальний мікроклімат подібний до ялтинського.

Село Мезин, Коропський район (Чернігівська область)

Мезин може похвалитися розташованою біля себе археологічною пам'яткою пізнього палеоліту – це Мезинська стоянка. Археолігчні знахідки з цього місця тепер – по всьому світу. Також це село є центром Мезинського національного парку, створеного в 2006 році для охорони природи тутешніх покритих лісом деснянських висот, прозваних «Мезинською Швейцарією».

Село Розтоки, Путильський район (Чернівецька область)

Поблизу села знаходиться одна з перлин Карпат – ландшафтний заказник «Буковинські водоспади». Тут трохи в стороні від річки Черемош, за течією її притоки Смугарів розташований цілий каскад водоспадів. Протягом 2-х кілометрів, змінюючи один одного, чергуються відразу сім водоспадів – кожен зі своєю індивідуальністю і неповторною красою: Кобер, до 3,5 метра у висоту. Зовсім поруч набагато більш високий Сич – до 10,5 метра. Далі йде Нижній Гук, ще через кілометр — Ворота, потім Середній Гук, а за ними, найвеличніший Великий Гук, замикає каскад наймальовничіший Верхній Гук. І звичайно, усі водоспади – в обрамленні природи неймовірної краси.

Нагадаємо, що це тільки 15 з понад 27 тисяч українських сіл. І якщо врахувати, що мандри у глибини нашої країни коштуватимуть значно менше, ніж найдешевша путівка на іноземний курорт, залишається побажати усім нам туристичної наснаги, вдалих поїздок і яскравих вражень.

Джерело: raketatravel.com

8.6.Про українську хату

Як гарно писав про таку хату Олександр Довженко: «Мені жаль розлучатись з тобою. В тобі так гарно пахло давниною, рутою-м'ятою, любистком, і добра щедра піч твоя пахла стравами, печеним хлібом, сушеними яблуками і сухим насінням, зіллям, корінням. А в сінях пахло макухою, гнилими грушами і хомутом. У твої маленькі вікна так приязно заглядали сонце і соняшник, і всякі інші квіти, і зілля всякі пахучі».

Довгий час свого розвитку пройшла українська хата – від приземкуватої землянки до чепурної, що вчарувала увесь світ, оселі з білими стінами, вишневими садками, палахкучими рушниками на покуті, мальованими коминами і терпким запахом рути-м'яти на долівці. Хата – то цілий світ українського селянина, наповнений значущими символами: Долівка зв'язувала його з Матір'ю-Землею, стіни захищали від ворога, дах – од негоди, а сволок – він нечистої сили.

Долівка

Земляна підлога, вимазана глиною; рідше – взагалі підлога. З глини були стіни, стеля, простінки, навіть підлога, яку тут називали долівкою (І.Сенченко);

Долівка українського житла аж до початку XX ст. була переважно глиняною. Збивали її переважно з червоної глини. Щосуботи і перед святами «землю» змащували спеціальним розчином і, коли вона висихала, застеляли пахучим різнотрав'ям: татарським зіллям, м'ятою, чебрецем тощо, тому в оселі завжди стояв приємний запах трав. Для освітлення слугували посвіти, лучинки, світики, які встановлювалися навпроти печі.

Підлоги в хаті не було, земля також могла, на кожне свято, змащуватись «гівнічьком», а довкола попід поріг, стіни, піч підводилося сажею рівним «пасочком» в 3-4 см.

Трійця

Число «3» традиційно стало складовою частиною символічного змісту хати. За вертикаллю житло ділиться на три частини. Три яруси житлового простору відігравали важливу символічну роль у взаємозв'язку обжитого простору з Всесвітом.

Верхній ярус житла – це зв'язок з небом, високою сферою світотворення. Сволок виконує роль охоронця оселі, лінії, на якій вона тримається та котру не сміють переступити злі духи.

Елементи середнього ярусу – стіни, двері, вікна, простінки – це проміжок між ідеалізованою небесною сферою та підземним світом. Вікна і двері виступали в ролі канатів спілкування людини з навколишнім світом, наділялися магічними властивостями оберегів житла.

Нижній ярус (долівка, підпіччя, призьба) – це поєднання з Матір'ю-Землею, нижнім світом творення. Межа світу наземного і підземного.

Призьба

Призьба – зовнішня частина хати як невелике підвищення в її передній частині, не вище фундаменту чи підмурівки або дерев'яної підвалини. Її обмазували червоною глиною, яка символізувала очищувальну силу вогню. До зими на призьбу ставили загату, для утеплення стін, а в теплі пори року використовували в інших корисних цілях: сушили цибулю, часник, мак, різне зілля, виставляли посуд, а в свята або в часини відпочинку застеляли домотканними доріжками і збиралися цілою родиною для розмов про життєві та господарські справи. Спільне перебування родини на призьбі – ознака родинної злагоди. Призьбу завжди тримали в чистоті, постійно змащували глиною, дуже часто підводили червоною глиною – утворювалося кругом хати замкнене коло, що не впускало злих сил до середини.

Stitched Panorama

Влітку хату старанно змащували коров'ячим послідом, розведеним водою, а взимку закладали снопами до вікон, аби в хаті було тепло. Якщо в сім'ї жили два або й три покоління, то в хатчині в запічку хтось із стареньких і жив, і спав. На сволоки клали завжди пахучі трави: васильки, капупер, материнку.

Німецький географ Йоган Георг Коль, перебуваючи в Україні 1838 року, писав:

Українці живуть в охайних, завше підтримуваних у чистоті хатах, які начебто усміхаються до тебе. Господині не задовольняються тим, що кожної суботи миють їх, як це роблять голландці, але ще й раз на два тижні білять житло. Від того хати в Україні виглядають вельми чепурними, немовби свіжовибілене полотно.

Українська хата, як правило, була розміщена до вулиці причілками, тому декоративно оздоблювалися і чола, де часто стріха завершувалася фігурною оздобою у формі кінської голови, вона вважалася оберегом від злих сил. У деяких місцевостях на гребені з обох боків зустрічалося різьблене зображення змії, образ якої символізував вічність, мудрість і життя. Інколи чолові стріхи прикрашалися великими розетами – символом сонця, а також зображення птахів, квітів.

Джерело: litera.co.ua 

8.7. 22 причини закохатися в Україну

Популярний розважальний американський інтернет-портал BuzzFeed назвав 22 причини, через які варто навідатися в Україну і «закохатися в неї з першого погляду».

Зокрема, журналісти привертають увагу до красивих пейзажів, гір, сторічних церков та стародавніх монастирів, замків та фортець.

Зазначимо, що до списку потрапили замки та природа Криму. Таким чином, BuzzFeed нагадав користувачам з усього світу про те, що півострів належить Україні.

1. Небо такого кольору, який люди бачать тільки у своїх снах

Карпатський національний заповідник

2. Пейзажі мають такий вигляд, як ніби прапор України ожив.

Десь в Херсонській області

3. Світлини її пагорбів і гір виглядають так красиво, що в їхню реальність важко повірити.

Вид на Петрос і Говерлу

4. Все, чого торкається природне світло, виглядає ангельським.

Говерла

5. Зелень ніколи не виглядала краще, ніж тут.

Судак, АР Крим

6. Гори в Україні нереально красиві.

Карпатський біосферний заповідник

7. Церкви з віком стають ще привабливішими.

Воздвиженська церква, Тернопіль

8. Ночі виглядають по-справжньому мальовничо.

Село Бережниця, Рівненська область

9. Монастирі – справжні палаци.

Монастир святого Миколая в Мукачево

10. Навіть церкви виглядають божественно.

Церква святого Пантелеймона, село Шевченкове, Івано-Франківська область

11. Замки та фортеці виглядають чарівно…

Хотинська фортеця, Чернівецька область

12. …а деякі з них – унікальні й такі мальовничі.

Дубенський замок, Рівненська область

13. Ці кольори заворожують.

Святогірська лавра, Донецька область

14. Українське мистецтво багате на роботи талановитих митців, що перевершать всілякі очікування.

Церква святої Трійці, Чернівці

15. Фортеці виглядають так, як ніби зійшли зі сторінок казок.

Аккерманська фортеця, Одеська область

16. А опери цілком можуть бути будинками принцес.

Національний оперний театр імені Тараса Григоровича Шевченка, Київ

17. Кольори Києва закохують…

Вид з Софійської площі на Михайлівський собор, Київ

18. Національні парки України чарівніші від будь-яких інших.

Національний парк «Бузький Гард», село Мигія, Миколаївська область

19. Віддалені місця ще більше мальовничі.

Десь поруч з Святогірським монастирем

20. Природа України неймовірна.

Ялтинський гірсько-лісовий природний заповідник, АР Крим

21.Інколи здається, що неможливо охопити всю красу України, яку вона має.

Кам'янець-Подільська фортеця, Хмельницька область

22. Природа України стає ще красивішою, якщо бачиш її здаля.

Ластівчине гніздо у Криму

7. З ІСТОРІЇ ПРО УКРАЇНУ
 

Коментарі (0)

There are no comments posted here yet

Залишити свій коментар

Posting comment as a guest.
0 Characters
Вложения (0 / 3)
Share Your Location

Редакція порталу «Учительський журнал он-лайн» може не поділяти точки зору автора та користувачів порталу, які висловлюються у формі коментарів до статей, повідомлень на форумі тощо. Автори публікацій відповідають за достовірність фактів, цитат, власних назв і т.п. Матеріали публікуються в авторському варіанті; ілюстрації, пунктуація і лексика авторські. Претензії не приймаються. Матеріали не рецензуються.

Premium Joomla Templates