Конспект уроку з української літератури для 8 класу на тему: «Олександр ДОВЖЕНКО - видатний український кінорежисер і письменник. Оповідання «Ніч перед

                   Конспект уроку з української літератури. 8 клас

 Тема. Олександр ДОВЖЕНКО - видатний український кінорежисер і письменник. Оповідання «Ніч перед боєм» — твір про героїзм, самовідданість, патріотичні почуття українців, проявлені під час Другої світової війни.

 Мета: ознайомити учнів з життям і творчістю видатного українського кінорежисера і письменника Олександра Довженка;

 розпочати ідейно-художній аналіз його програмового твору, з’ясовуючи ідейно-тематичне спрямування, жанр, композицію;

розвивати культуру зв’язного мовлення, пам’ять, увагу, спостережливість; уміння аналізувати текст твору, робити висновки; формувати кругозір, світогляд;

сприяти виховуванню любові до Батьківщини та готовності стати на її захист,шанобливого ставлення до народу; сприяти формуванню національної свідомісті,  почуття гордості за героїв України.

Очікувані результати: учні повинні      

ЗНАТИ: короткі відомості з біографії та творчості видатного українського кінорежисера і письменника Олександра Довженка; зміст оповідання «Ніч перед боєм».

ВМІТИ: аналізувати оповідання, з’ясовуючи ідейно-тематичне спрямування, жанр, композицію; виокремлювати в творі основне; висловити власну думку про поняття патріотизму, героїзму у воєнний та мирний часи.

Міжпредметні зв’язки:  історія України, всесвітня історія, зарубіжна література,  кіномистецтво, художня  культура.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Методи навчання, прийоми: міні-діалоги, колективна робота з текстом твору,бесіда, фронтальне опитування,художнє читання уривків твору, інтерактивні вправи «Займи позицію» і «Мікрофон», перегляд слайдової презентації.

Форма організації навчальної діяльності учнів:  урок –аналіз художнього твору з використанням комп’ютерних технологій.

Обладнання:   портрет О. Довженка, тексти твору , епіграф уроку, слайдова презентація.

                                                   ХІД УРОКУ

Епіграф:                

                                                               Біль утрат ніколи не згасити ,

                                                               Не знищить спогадів минулих тлінь,

                                                               Та подвиг ваш довіку буде жити

                                                               У пам’яті прийдешніх поколінь…

                                                                                                     С. Косенко

І. Організаційний момент.

  Привітання, з’ясування емоційно-психологічного настрою учнів, перевірка їх готовності до уроку.

ІІ. Актуалізація суб'єктного досвіду учнів.

 1. Вступне слово вчителя.

Минули десятиліття від того часу, як стихли бої Другої світової війни на нашій землі. Це була найстрашніша, найкривавіша війна століття. Скільки людей загинуло на фронтах, мабуть, ніколи не підрахувати...

    Війна... Скільки вона наробила горя, скільки життів забрала в небуття, скільки страждань змусила винести? Але наші люди, наші ветерани, колишні воїни - все подолали, все стерпіли. Що їм довелося перенести? І холод, і голод, і злидні, і страх. Вони мужньо пройшли цей етап в історії, ніколи не опускаючи очей, ніколи не падали духом. Але ця війна залишає великий слід в історії нашої країни, в пам’яті кожної людини.

 1. Бесіда (підготовка учнів до активної основної навчально-пізнавальної діяльності).

- Що вам відомо про Другу світову війну?

- Яка роль України у здобутті перемоги?

 1. Робота над епіграфом уроку. Слайд 1.

IIІ. Повідомлення теми, мети уроку.

 1. Формулювання мети та завдань уроку(за опорною схемою). Слайд 2.

Додаток 2.

 1. ПСИХОЛОГІЧНИЙ СТАРТ.

     Слово вчителя:

Із дитинства був неперевершеним мрійником і фантазером. Та й зрілим уже майстром, як писав Остап Вишня, «завжди він говорив не про те, що було, і не про те, що є, а про те, що колись буде». Мріяв усю землю перетворити на розкішний квітучий сад. Для початку посадив фруктові сади на Київській кіностудії та на Мосфільмі.

Його називали «живим акумулятором ідей». Умів розповіддю захопити слухачів, був надзвичайно артистичною людиною. Скрізь бажав втрутитися. Мав пристрасть усе перебудовувати і змінювати.

Це – Олександр Довженко. Кінорежисер, сценарист, письменник, художник, публіцист.

IІІ. Вивчення нового матеріалу.

 1. Коротко про письменника (розповідь заздалегідь підготовленого учня).

Слайди 3-8.

Додаток 1.

 1. Робота над оповіданням «Ніч перед боєм».

1) Історія створення твору (слово вчителя). Слайд 9.

Як ви уже знаєте Олександр Довженко був учасником війни. Подвиги на фронті, реальні трагічні факти, події в тилу у ворога одразу ж ставали для письменника предметом глибокого осмислення, аналізу, узагальнення. Так народилась ідея оповідання «Ніч перед боєм», в основу якого ліг реальний епізод. Два діди - Платон і Савка - ціною свого життя топлять у Десні човен з гітлерівцями.

Оповідання «Ніч перед боєм» відноситься до ряду тих нечисленних Довженкових творів періоду війни, творча доля яких склалася щасливо. Розпочате у квітні 1942-го, завершене вже через місяць, воно було вперше надруковане російською мовою в газеті «Красная звезда» за 1-ше серпня цього ж року і мало неабиякий успіх. Відомо, що оповідання протягом 1942 року неодноразово передруковувалося, звучало в ефірі і було видане окремою брошурою.

2) Робота над змістом твору (бесіда за питаннями, складання таблиць).

- Де і коли відбуваються події твору? (На Десні, у роки війни)

- Назвіть головних і другорядних героїв оповідання (заповнити таблицю).

Слайд 9.

Додаток 3.

- Яким показано на початку твору Петра Колодуба? («людину безстрашну і невтомну, хоч ви на вид такий, пробачте, і маленькі, і не дуже неначебто й здорові»)

- Ким він був до війни? (садівником)

- У чому його «внутрішній секрет»?

-  Хто такі Платон  Півторак та дід Савка?

Знайдіть опис діда Савка.

«Савка вийшов із своєї хатки і дивився на нас, як намальований. Було йому літ сімдесят чи, може, й більше. Він був маленький, з підстриженою борідкою. Був би він сильно схожий на святого Миколу-угодника, коли б величезна, мов коров'ячий кізяк, стара кепка не лежала у нього на ушах та землистого, так би мовити, кольору светр не висів на ньому, як на хлопчику батьків піджак.»

 - Як діди ставилися до відступаючих радянських солдат?

- Як природа реагує на відступ солдат?

А хмар наперло... Ач, що робиться! Страшний суд, чи що, починається?»)

-  Яку  роль відіграла у житті головного героя і його товаришів  зустріч  з дідусями?

-   Хто вплинув на формування такого великого героїзму й патріотичного почуття у героя?

-   Які слова Платона Півторака воїни запам’ятали на усе життя?

Учні знаходять цитату і зачитують:

 «Життя - бо ваше вже, а не моє. А тільки я так скажу вам на прощання. Не з тієї пляшки наливаєте. П'єте ви, як бачу, жаль і скорботи. Марно п'єте. Це, хлопці, не ваші напої. Це напої бабські. А воїну треба напитися зараз кріпкої ненависті до ворога та презирства до смерті. Ото ваше вино. А жаль — це не ваше занятіє. Жаль підточує людину, мов та шашіль. Перемагають горді, а не жалісливі!»

Слайд 10.

Матеріал для вчителя.

У цих словах діда Платона виражена основна думка твору. У такий спосіб Довженко виявив своє бачення ситуації, пропагуючи таку необхідну на той час «науку ненависті». Її своєчасність та актуальність стверджує в оповіданні командир Петро Колодуб, від імені якого ведеться розповідь. Для нього, як і для багатьох відступаючих бійців, переправа через Десну стала справжнім духовним очищенням. Тоді, як сам про те розповідає, його охопив сором і розпач, зникли жаль і туга, натомість «нестерпний вогонь пропік наскрізь». Завдяки цьому вогню, що викресав дід Платон, тепер він, капітан Колодуб, «у бою сторукий, помножений стократ на гнів і ненависть».

- Який  вчинок здійснили Платон Півторак і дід Савка? Чому його можна назвати героїчним?

Матеріал для вчителя.

Найвищої емоційної напруги сповнений в оповіданні епізод незвичайної смерті мужніх дідів. Платон і Савка гинуть, потопивши посеред Десни свій човен, вщерть наповнений фашистами. Ця драматична сцена теж працює на основну ідею твору. Адже героїчний вчинок дідів — це приклад мужності та відваги для відступаючих бійців, це переконливе підтвердження істинності та щирості їхньої науки.

- Що, на вашу думку, символізують образи дідусів у творі?

Матеріал для вчителя.

Платона і Савки символізує невмирущий героїчний дух рідного народу. Невипадково для цієї ситуації письменник-романтик обрав саме « крайню» вікову категорію — старість. Вона якраз увиразнює кращі народні риси: глибоку мудрість, зневагу до смерті, сміливість, здатність до самопожертви в боротьбі з ворогом.

3)  Інтерактивна вправа «Займи позицію».

Чи підтримуєте ви позицію Платона Півторака, що відступаючі воїни – це зрадники? ( Так чи Ні) (Учні займають позицію, аргументують свій вибір)

4) Робота по складанню опорної схеми «Захисник Вітчизни». Слайд 10.

- Які риси притаманні захисникам Вітчизни?

- Хто вартий цього звання?

Додаток 4.                                   

ІІІ. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

 • Продовжити речення.

« На уроці я дізнався…»

«Найбільше в оповіданні мене вразило…»

«Моє ставлення до захисників Вітчизни…»

Вчитель.

Наш урок добігає кінця.

       Все , що ми робимо,  це усе задля рідної Батьківщини. Вона  уособлює у собі великий узагальнений образ неньки - матері, яка  любить своїх синів. А сини захищають її ціною  життя. Це одне велике єдине неподільне ціле.

       Ми – сини і доньки нашої країни, такі сміливі й мужні, можливо, тому, що маємо таких матерів і одну велику  спільну нашу Україну – матір. Ми завжди готові стати на її захист. І в цьому я вбачаю духовну  єдність поколінь. Вона у нас у душі. За неї стояли на смерть герої народних дум ,козаки запорозької Січі, герої твору О.Довженка, учасники Революції Гідності, Герої Небесної Сотні. Так, як і сьогодні  виконують свій громадянський обов’язок воїни у зоні АТО, захищаючи єдність і незалежність нашої  держави.

Мені болить за долю України,

За землю рідну серце біль пече,

Бо отчий край у нас на всіх єдиний,

Давайте ж всі підставимо плече!

Найзаповітніше бажання усіх українців сьогодні - жити під мирним небом. Ми віримо в те,що ця наша мрія   здійсниться  обов'язково.  Ви – майбутнє України, захисники Вітчизни. Будьте  гідними своїх предків, любіть Батьківщину і захищайте її.

     Слава Україні!!!

     Героям Слава!

 1. Домашнє завдання. Слайд 11.

І рівень – дібрати цитатний матеріал до характеристики головних героїв твору;

ІІ рівень -  скласти тестові завдання за біографією О. Довженка (6 завдань);

ІІ рівень – написати твір-роздум «Захист Вітчизни – священний обов`язок кожного»

 

 

                                                   Додатки

1.Матеріал для вчителя.

                               Олександр Довженко  

 

                                                 (1894-1956)

 

                   «Слов’янство поки що дало світові в кінематографі одного

           великого митця, мислителя і поета – Олександра Довженка.»

                                                                                         Чарлі Чаплін 

Народився 10 вересня 1894р. в с. В’юнище на Чернігівщині у родині неписьменних селян.

Навчався у місцевій початковій та вищій школах.

У 1911р. вступив до Глухівського вчительського інституту.

Після закінчення інституту у 1914р. учителював у Житомирі, Києві.

У 1917р. вступив до Київського комерційного інституту на економічний факультет.

Захопившись революцією, служить у петлюрівській армії. За цу у 1919р. засудили його до ув’язнення в концтаборах. Однак його врятували.

У 1920р. приєднався до КП(б)У, з якої згодом виключений.

У 1921р. направили за кордон на дипломатичну службу(Варшава, Париж, Лондон).

У 1922-1923рр. живе у Берліні, обіймає посаду секретаря генконсульства УСРР у Німеччині.

По поверненні в Україну, влітку 1923 року, оселяється у Харкові. Відвідує засідання «Гарту», невдовзі стає співзасновником ВАПЛІТЕ.

Згодом через ВАПЛІТЕ зближується з ВУФКУ, але у Харкові у той час єдиним драматичним мистецтвом був театр, а Довженка театр не цікавив.

З 1925 року р. стажист по агітфільму «Червона Армія».

Від’їжджає до Одеси закінчувати фільм, де влаштовується режисером на кінофабриці. У 1926р. створив за своїми сценаріями перші фільми «Вася-реформатор» і «Ягідка кохання».

Перший серйозний успіх прийшов у 1929 році після виходу на екрани фільму «Звенигора». «Звенигора» була сенсацією 1928 року, але водночас це був початок особистої трагедії Довженка — за цю стрічку, та згодом за фільм «Земля» його будуть постійно звинувачувати у буржуазному націоналізмі.

У 1930р. одружується з акторкою Юлією Солнцевою.

У 1933р. переїздить до Москви, а потім на Далекий Схід.

У 1935р. нагороджують орденом Леніна.

На початку війни потрапляє в Уфу та до Ашхабаду. Іде добровольцем на війну, як кореспондент газети «Красная армия».

У 1943р. завершує кіноповість «Україна в огні», яку Сталін заборонив.

До останніх днів живе в Москві, працює на «Мосфільмі».

25 листопада 1956р. помер у Москві.

Твори:

оповідання «Воля до життя»

кіноповість «Зачарована Десна»

кіноповість «Земля» (сценарій втрачено, спогади про сценарій і фільм)

оповідання «Мати»

оповідання «Ніч перед боєм»

кіноповість «Повість полум’яних літ»

Нащадки запорожців (драматична поема)

кіноповість «Україна в огні»

кіноповість «Поема про море»

кіноповість «Антарктида»

кіноповість «Арсенал»

кіноповість «Щорс»

кіноповість «Мічурін»

п’єса «Життя в цвіту»

«Щоденник» (1941-56)

Оповідання «Сон» та інші.

 1. Таблиця.

Вибір цілей уроку

            Відповіді учнів

Про що дізнаємося?

 

Чого навчимося?

 

Навіщо це нам?

 

 1. Таблиця.

                                Герої оповідання «Ніч перед боєм»

Головні герої

Другорядні герої

Петро Колодуб

Іван Дробот (онук діда Савки)

Дід Платон Півторак

Борис Троянда

Дід Савко

 

 

 1. Опорна схема «Захисник Вітчизни»

Захисники Вітчизни

Риси характеру

Герої Другої світової війни;

Герої народних дум ,

козаки запорозької Січі, учасники Революції Гідності, Герої Небесної Сотні , воїни – бійці АТО .

 

Сміливість

Стійкість

Хоробрість

Мужність

Чуйність

Здатність на подвиг

Доброта

Відвертість

Відважність

Впевненість у перемозі

Здатність на самопожертву


Перелік використаних джерел

 1. О. Довженко.Господи, пошли мені сили: кіноповість, оповідання, фольклорні записи, листи, документи. Харків: Фоліо, 1994.
 2. І. Кошелівець, Є. Сверстюк.Довженко вчора і сьогодні. Про затемнені місця з біографії // Терен. — 2005
 3. Ю. Лавріненко.Олександр Довженко // Українське слово. Київ, 1994, т. 2.
 4. P. Семенчук.Життєпис Олександра Довженка. Київ, 1991.
 5. Андронников І. Поезія Довженка // Полум’яне життя. Спогади про Олександра Довженка. – К., 1973. – с. 76-87.
 6. Бій ішов святий і правий. Українська радянська література в роки Великої Вітчизняної війни. – К., 1986.

Додадкова інформація

 • Автор розробки: Бойкова Наталія Миколаївна

Оставьте свой комментарий

Оставить комментарий от имени гостя

0
 • Комментарии не найдены
Наверх

© 2012 ТОВ «ВГ «ОСНОВА». © 2016 Учительський Журнал он-лайн. Всі права захищено.  Joomla! - безкоштовне програмне забезпечення, яке розповсюджується за ліцензією GNU/GPL.